کرمانشاه 01:50 یک شنبه 30/6/1399 صفحه اصلی
 
فراخوان اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه
-10:43 تعدا بازدید: 116 گروه خبری: شهرداری مرکز کد خبر: 169
فراخوان اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه

فراخوان اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه

معاونت خدمات شهری در راستای اهداف و مأموریت­های خود و به منظور رشد، توسعه و ارتقای هنر شهری و فراهم آوردن فرصت مناسب جهت بهره­گیری از خلاقیت­ها و آفرینش­های هنری، ایجاد رقابت سالم­، تعامل، هم­فکری و تبادل تجربیات، اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه را برگزار می­نماید.

این جشنواره با نگاه و تأکید بر مفاهیم «شهر، فرهنگ، زندگی» و با رویکرد بهسازی و طراحی مجدد دیوارنگاره­های موجود (که دچار فرسایش شده یا کیفیت­های هنری مطلوب را ندارند)، و همچنین خلق آثار جدید برگزار می­گردد. به این منظور علاوه بر معرفی دیوارهای مستعد اجرای دیوار نگاره، فهرستی از نقاشی­های دیواری فرسوده یا نامناسب در مناطق هشتگانه از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می­گیرد تا طرح­های پیشنهادی خود را بر روی دیوارهای معرفی شده ارائه نمایند.

ارکان جشنواره

 • رئیس جشنواره: شهردار کرمانشاه
 • شورای سیاست‌گذاری: شهردار، معاونت خدمات شهری، ریاست سازمان فرهنگی و اجتماعی، ریاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، مدیریت زیباسازی و بهسازی محیط شهری
 • دبیر اجرایی: مدیر زیباسازی و بهسازی محیط شهری
 • دبیر هنری: ریاست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه
 • اعضای هیأت انتخاب و داوری؛ ایده پردازی و طراحی: کلیه طرح های وارد شده به دبیرخانه در مهلت مقرر داوری و نتیجه نهایی در انتخاب آثار اعلام می گردد.

ایده پردازی و طراحی:

این جشنواره در دو گرایش برگزار می شود که هر دو گرایش آن با هدف بهسازی محیط شهری و دیوارهای فرسوده و طراحی مجدد برای نقاشی­های دیواری فرسوده و نامطلوب در سطح شهر کرمانشاه انجام می­گیرد.

الف ) موضوعات یادمانی

در این بخش فهرست و تصاویری از وضع موجود تعدادی از دیوارهای مستعد و دیوارنگاره­های یادمانی (مانند نقاشی­های دیواری شهدا، شخصیت­های انقلابی و سیاسی، یادبود و بزرگداشت با تکنیک­های مختلف در سطح شهر که دچار فرسایش و تخریب شده یا دارای کیفیت هنری مطلوب نیستند از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می­گیرد. هنرمندان شرکت­کننده در این بخش می­بایست ضمن حفظ مضمون، محتوا و موضوع این آثار، به ایده­پردازی و طراحی مجدد در جهت بهسازی و ارتقای کیفیت هنری آنها با در نظر گرفتن قابلیت­های اجرایی و هماهنگی با محیط بپردازند.

برای طراحی موضوعات یادمانی این بخش ضرروت دارد هنرمندان در جهت حفظ ارتباط موضوعی و آثار یادمانی مرتبط برای این بخش، بر اساس سرگذشت‌نامه، جایگاه شخصیت­ها و تصویر مناسب، نسبت به طراحی برای آنها اقدام نمایند.

ب) سایر موضوعات

در این بخش نیز فهرست و تصاویری از وضع موجود تعدادی از دیوارهای فاقد دیوارنگاره و دیوارنگاره های موجود سطح شهر با موضوعات و تکنیک های مختلف که دچار فرسایش و تخریب یا کیفیت هنری نامطلوب هستند از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می گیرند تا هنرمندان برای این دیوارها ایده پردازی و طراحی مجدد نمایند. در این بخش هنرمندان می توانند به دو روش زیر ایده پردازی و طراحی نمایند:

روش اول: اصلاح، بهسازی و ارتقاء کیفیت هنری با رعایت رویکرد اثر موجود و ویژگی های موضوعی یا تجسمی آن.

روش دوم: ایده پردازی و طراحی جدید مستقل و با نگاه متفاوت و خلاقانه ی هنرمند با در نظر گرفتن هماهنگی و کارکرد محیطی اثر.

دیوارهای پیشنهادی هنرمندان

علاوه بر دو روش فوق (یادمانی و سایر موضوعات) در بخش ایده­پردازی و طراحی برای بهسازی دیوارهای فرسوده و نقاشی­های دیواری نامطلوب، در صورتی که هنرمندان دارای ایده هایی مرتبط با هویت مکان یا مضمون خاص یا روش­های اجرایی ویژه هستند که قابلیت ارائه بر روی دیوارهای معرفی شده در سایت جشنوراه را ندارند، می­توانند ضمن امکان­سنجی مناسب محیط و تشخیص صحیح لزوم طراحی و اجرای دیوارنگاری، نسبت به انتخاب دیوار مناسب اقدام و طرح­های خود را در قالب نقاشی دیواری، طرح­های کاشی­نگاره، بتن برجسته، تلفیق کاشی و نقاشی و...  برای آن پیشنهاد نمایند.

به هنرمندان محترم توصیه می­شود پیشنهادهای ایده­پردازی و طراحی خود را در صورتی برای این بخش ارائه نمایند که موضوع و مضمون پیشنهادی یا جانمایی و تکنیک مورد نظر دارای ویژگی­های خاصی بوده که قابلیت انطباق و مناسب­سازی با دیوارهای معرفی شده در سایت جشنواره، در دو بخش فوق را نداشته و صرفاً برای مکان پیشنهادی هنرمند بر اساس ارتباط محیطی، موضوعی یا تکنیکی قابلیت اکران در فضای شهری را داشته باشد. در نظر گرفتن این ضرورت ها، توسط اعضای هیأت انتخاب و داوری نیز در ارزش­گذاری طرح­های پیشنهادی این بخش لحاظ خواهد شد.

به هنرمندان شرکت کننده توصیه می­شود با توجه به ضرورت هماهنگی دیوارنگاره­های شهری با محیط و فضای پیرامون آن­ها، برای ایده­پردازی و طراحی آثار خود، پس از بازدید میدانی از دیوارهای معرفی شده، نسبت به طراحی و جانمایی آثار خود اقدام کنند.

شرایط عمومی بخش هنری؛ ایده­پردازی و طراحی:

 • هر هنرمند می­تواند از میان دیوارهای معرفی شده در سایت جشنواره، حداکثر تعداد 3 دیوار انتخاب و برای هر دیوار، حداکثر دو طرح پیشنهادی ارسال نماید؛ به این ترتیب که هر هنرمند می­تواند تعداد 1 دیوار برای پیشنهاد طراحی در بخش دیوارنگاره­های یادمانی و حداکثر 2 دیوار برای پیشنهاد طراحی در بخش دیوارنگاره­های عمومی انتخاب و ارائه نماید.
 • لازم به یادآوری است با توجه به ضرورت بهسازی و طراحی مجدد دیوارنگاره­های یادمانی در شهر کرمانشاه، طرح­های منتخب در این بخش در اولویت اجرا توسط اداره زیباسازی خواهد بود.
 • ایده­ها و طرح­های ارسالی به بخش هنری جشنوراه دیوارنگاری شهری کرمانشاه، نباید قبل از این در نهادها و رویدادهای مرتبط با حوزه دیوارنگاری تصویب و یا اجرا شده باشد.
 • مسئولیت بررسی، کارشناسی، تأیید یا رد طرح­ها برای اجرا بر عهده کمیسیون زیباسازی شهرداری قبل از داوری می باشد.
 • حوزه زیباسازی معاونت خدمات شهری امکان برگزاری نمایشگاه (یا سایر مقاصد انتشاراتی) از طرح­های انتخابی جشنوراه را برای خود محفوظ می­داند.
 • طرح­های ارسالی هنرمندان پس از داوری به هنرمندان عودت داده نخواهد شد.
 • رعایت کلیه قوانین مربوط به (حق تألیف)، طراحی و اصالت اثر، بر عهده فرستنده آثار بوده و پاسخگویی به کلیه عواقب قانونی آن بر عهده ارائه­ کنندگان آنها می­باشد.
 • در صورتی که در هریک از مراحل ارائه طرح، کارشناسی و داوری و حین یا پس از اجرای طرح­ها، عدم اصالت طرحی محرز شود طبق نظر شورای هنری و مدیران مربوطه اداره زیباسازی اقدامات قانونی صورت خواهد گرفت.

نحوه شرکت در بخش هنری؛ ایده ­پردازی و طراحی

ضرورت دارد شرکت­کنندگان محترم با مراجعه حضوری به دبیرخانه جشنوراه نسبت به تکمیل و ارایه موارد ذیل اقدام نمایند:

 • فرم ثبت‌نام
 • فرم توجیه طرح برای هر اثر پیشنهادی به طور جداگانه (برای دریافت فرم ثبت نام و فرم توجیه طرح، اینجا را کلیک کنید)
 • لوح فشرده تصاویر آثار با دو فرمت PSD به صورت لایه باز و jpg با وضوحdpi 300 به همراه پرینت در قطع ۷۰×۵۰ سانتی‌متر طبق فرم ارائه طرح جشنواره
 • ضرورت دارد هنرمندان شرکت کننده، جانمایی طرح پیشنهادی خود را برای هر دیوار بر اساس فرمت ارائه شده، بر روی نقشه دیوار و عکس هر دیوار در قطع ۷۰×۵۰ سانتی متر بدون درج هر نوع مشخصات، ارائه کنند.
 • تأکید می­شود هنرمندان گرامی از اعمال لمینت، سلفون، پاسپارتو و غیره بر روی پرینت های ارسالی، اکیداً خودداری نموده و نسبت به رعایت دقیق قطع پرینت­های ارائه شده توجه کامل داشته باشند، همچنین از افزودن هر گونه رنگ و بافت به زمینه فرم جانمایی خودداری فرمایید. در صورت رعایت نشدن این بند در تهیه پرینت، دبیرخانه از دریافت آثار معذور است.
 • کلیه طرح ها باید دارای پیوست اجرایی بوده و اولویت انتخاب طرح با هنرمندانی است که مجری طرح نیز می باشند.

گاه شمار فراخوان:

مهلت تحویل آثار در بخش ایده پردازی و طراحی به مدت 40 روز پس از انتشار فراخوان می باشد، لذا به هنرمندان محترم توصیه می­شود تحویل آثار خود را به روز پایانی مهلت تحویل، موکول ننمایند.

در صورت برپایی نمایشگاه آثار زمان و محل برگزاری نمایشگاه پس از انتخاب آثار توسط هیأت انتخاب، اعلام خواهد شد. و آثار برگزیده در مجله های معتبر به چاپ خواهد رسید. همچنین کلیه شرکت کنندگان در باشگاه هنرمندان شهرداری کرمانشاه عضو می گردند.

جوایز جشنواره

 جشنواره در بخش طراحی و ایده­پردازی بنا به رأی هیات داوران حداکثر 20 اثر برگزیده را معرفی می نماید، به صاحبان 3 اثر برگزیده اول دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 200 ، 100 و 50 میلیون ریالی، و به صاحبان 7 اثر برگزیده دوم دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 30 میلیون ریالی، و همچنین به صاحبان 10 اثر برگزیده سوم دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی اهدا خواهد گردید.

برای دریافت لیست دیوارهای منتخب اینجا را کلیک فرمائید.

برای دریافت فرم های مربوطه جهت شرکت در جشنواره اینجا را کلیک فرمائید.

 

نشانی دبیرخانه: کرمانشاه، خیابان گمرک، روبروی مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی، معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری کرمانشاه، حوزه زیباسازی

تلفن تماس: 38234041 - 083

نشانی سایت: www.khadamat.kermanshah.ir

پست الکترونیکی: zibasazi.ksh@gmail.com
نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
  استانداری کرمانشاه
  فرمانداری کرمانشاه
  شهرداری کرمانشاه 
 
 

معرفی شهردار| مقاله| شهرداری های كشور | پیشنهاد پروژه مشارکتی| مصوبات کمیسیون ماده 5| نقشه شهر|

 • مدیریت بحران | ستادبازآفرینی پایدار کرمانشاه

  | تمام حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد | Design by fava ۱۳۹۸| •